European Finals

new_european_FINAL_opacity-50-size_w600px_white

Since the Nike Premier Cup was first distributed by Nike in 1993 it has become the worlds’ biggest Tournament for this age group and a unique Event. In this years’ Premier Cup there are over 8.000 Clubs participating worldwide. This Tournament is distributed in almost every country of the planet. Great Clubs such as Juventus Turin, FC Barcelona or FC Santos from Brazil participate and determine the particular champion.

Videos

Teams

AC Sparta Prague

Czech Republic

TSG 1899 HOFFENHEIM

Germany

HERTHA BSC

Germany

Red Bull Salzburg

Austria

FC Honka

Finland

Olympiacos FC

Greece

VASAS KUBALA ACADEMY

Hungary

SSC Napoli

Italy

Hapoel Rishon Lezion FC

Israel

Brann SK

Norway

Dynamo Moscow

Russia

NK Domžale

Slovenia

IF BOMMAPOJKARNA

Sweden

FC Zurich

Switzerland

Shakhtar Donetsk

Ukraine

GNK DINAMO ZAGREB

Croatia

Program

Thursday, May 4 th

19:00 Opening Ceremony
20:15 Technical Meeting for Coaches and Team Leaders

Friday, May 5 th

09:00 –  16:45    Group Matches

Saturday, May 6 th

09.00 –  12.45    Group Matches
14.00 15.45     Placement Matches Round 1
16.00 17.45 Quarterfinals

Sunday, May 7 th 

09.00 – 11.45 Placement Matches Round 2
12.00 – 12.45 Semifinals
13.00 – 15.45 Placement Matches Round 3
16.00 – 16.45 Bronze Medal Match
17.00 – 17.45 Premier Cup European Finals Final Match
18.00 – 18.30 Award Ceremony

Monday, May 8 th

Departure

Tables

Group Games 1 & 2/ Friday, Group Game 3/ Saturday

 Group AG.Pts.Goals+/-
1.HERTHA BSC3913 : 3+10
2.HAPOEL RISHON LEZION FC365 : 2+3
3.IF BROMMAPOJKARNA334 : 8-4
4.VASAS KUBALA ACADEMY301 : 10-9

 Group BG.Pts.Goals+/-
1.OLYMPIACOS FC395 : 1+4
2.GNK DINAMO ZAGREB341 : 10
3.FC HONKA341 : 2-1
4.SHAKHTAR DONETSK301 : 4-3

 Group CG.Pts.Goals+/-
1.AC SPARTA PRAGUE375 : 1+4
2.NK DOMŽALE342 : 3-1
3.FC ZURICH333 : 30
4.DYNAMO MOSCOW311 : 4-3

 Group DG.Pts.Goals+/-
1.RED BULL SALZBURG395 : 2+3
2.TSG 1899 HOFFENHEIM367 : 3+4
3.SSC NAPOLI333 : 5-2
4.BRANN SK302: 7-5

NR.TIMEPITCHGROUPGAMERESULT
Friday
109:001AHERTHA BSC - VASAS KUBALA ACADEMY7 : 0
310:001AIF BOMMAPOJKARNA - HAPOEL RISHON LEZION FC0 : 3
511:001BSHAKHTAR DONETSK - FC HONKA0 : 1
712:001BGNK DINAMO ZAGREB - OLYMPIACOS FC0 : 1
913:002AHERTHA BSC - IF BOMMAPOJKARNA4 : 2
1114:002AVASAS KUBALA ACADEMY - HAPOEL RISHON LEZION FC0 : 1
1315:002BSHAKHTAR DONETSK - GNK DINAMO ZAGREB0 : 1
1516:002BFC HONKA - OLYMPIACOS FC0 : 2
Saturday
1709:001AIF BOMMAPOJKARNA - VASAS KUBALA ACADEMY2 : 1
1809:002AHAPOEL RISHON LEZION FC - HERTHA BSC1 : 2
2111:001BGNK DINAMO ZAGREB - FC HONKA0 : 0
2211:002BOLYMPIACOS FC - SHAKHTAR DONETSK2 : 1

NR.TIMEPITCHGROUPGAMERESULT
Friday
209:002CDYNAMO MOSCOW - FC ZURICH1 : 1
410:002CNK DOMŽALE - AC SPARTA PRAGUE0 : 2
611:002DTSG 1899 HOFFENHEIM - RED BULL SALZBURG1 : 2
812:002DSSC NAPOLI - BRANN SK3 : 0
1013:001CDYNAMO MOSCOW -NK DOMŽALE 0 : 1
1214:001CFC ZURICH - AC SPARTA PRAGUE1 : 1
1415:001DTSG 1899 HOFFENHEIM - SSC NAPOLI4 : 0
1616:001DRED BULL SALZBURG - BRANN SK2 : 1
Saturday
1710:001CNK DOMŽALE - FC ZURICH1 : 1
1810:002CAC SPARTA PRAGUE - DYNAMO MOSCOW2 : 0
2112:001DSSC NAPOLI - RED BULL SALZBURG0 : 1
2212:002DBRANN SK - TSG 1899 HOFFENHEIM1 : 2

Placement Round & Quarterfinals/ Saturday

NR.TIMEPITCHGAMERESULT
Saturday
Placement Round 1
2514:001IF BROMMAPOJKARNA – DYNAMO MOSCOW2 : 0
2614:002FC ZURICH – VASAS KUBALA ACADEMY1 : 0
2715:001FC HONKA – BRANN SK1 : 2
2815:002SSC NAPOLI – SHAKHTAR DONETSK2 : 1
Quarterfinal
2916:001HERTHA BSC – NK DOMZALE3 : 0
3016:002AC SPARTA PRAGUE – HAPOEL RISHON LEZION FC2 : 0
3117:001OLYMPIACOS FC – TSG HOFFENHEIM0 : 2
3217:002RED BULL SALZBURG – GNK DINAMO ZAGREB2 - 3 PSO

Placement Rounds 2, Semifinal / Sunday

NR.TIMEPITCHGAMERESULT
Sunday
Placement Round 2
3309:001DINAMO MOSCOW - FC HONKA1 : 3
3409:002VASA KUBALA ACADEMY - SHAKTHAR DONETSK2 : 1
3510:001IF BROMMAPOJKARNA - BRANN SK1 : 0
3610:002FC ZURICH - SSC NAPOLI0 : 4
3711:001NK DOMZALE - OLYMPIACOS FC0 : 3
3811:002HAPOEL RISHON LEZION FC - RED BULL SALZBURG1 : 4 PSO
Semifinals
3912:001HERTHA BSC - TSG HOFFENHEIM2 : 4
4012:002AC SPARTA PRAGUE - GNK DINAMO ZAGREB0 : 5

Placement Rounds 3, Bronze Medal Match & Final Game / Sunday

NR.TIMEPITCHGAMERESULT
Sunday
Placement Round 3
4113:001DYNAMO MOSCOW - SHAKTHAR DONETSK0 : 2
4213:002FC HONKA - VASAS KUBALA ACADEMY1 : 2
4314:001BRANN SK - FC ZURICH0 : 1
4414:002IF BROMMPOJKARNA - SSC NAPOLI0 : 3
4515:001NK DOMZALE - HAPOEL RISHON LEZION FC1 : 2
4615:002OLYMPIACOS FC - RED BULL SALZBURG4 : 3 PSO
Place 3
4716:001HERTHA BSC - AC SPARTA PRAHA2 : 4 PSO
Final Game
4817:001TSG 1899 HOFFENHEIM - GNK DINAMO ZAGREB0 : 2

Kontakt

Organizers

Nike, 4attention GmbH, Hertha BSC

Facilities

Hertha BSC Training Facilities Berlin

Matches will be played on pitch 1 & 2 both are grass pitches and one warm up pitch is artificial grass

The Final Match will be played in the Hertha BSC Amateur Stadium on grass.

Nike Deutschland GmbH I Handelsregister B des Amtgerichtes Frankfurt am Main
Registernummer: HRB 77498 I Geschäftsführer Ulrike Köhler I UST-ID: DE 235710196